DIY: Halloweenowy Teatrzyk Cieni

Czarownice, potwory i duchy! Zabaw swoje dzieci i wprowadź je w klimat Halloween dzięki urokliwemu przedstawieniu kukiełkowemu.

Projekt jest własnością marki Meri Meri i chroniony jest prawem autorskim.

POBIERZ SZABLONCzego będziesz potrzebować:

Do Marionetek:

 • Drukarka
 • Cienki karton lub papier
 • Karton
 • Klej w sztyfcie
 • Taśma klejąca
 • Nożyczki
 • Nożyk tapicerski (tylko do użytku przez dorosłych!)
 • Długie wykałaczki do szaszłyków lub patyczki do lizaków
 • Duże kawałki tektury lub brystol (do scenerii)

Do teatrzyku:

Opcja 1: Prosty teatrzyk z wykorzystaniem futryny i prześcieradła

 • Białe prześcieradło
 • Sznurek i kołki

Opcja 2: Kartonowy teatrzyk

 • Kalka kreślarska, papier pergaminowy lub biała bibułka (do ekranu)
 • Duże kartonowe pudełko

Do podświetlenia:

 • Jasne światło – latarka lub lampa biurkowa

Jak zrobić marionetki

1. Wydrukuj marionetko-cienie i scenę bezpośrednio na kartonie lub wydrukuj na papierze, a następnie przyklej na karton i wytnij.

2. Ostrożnie wytnij każdy kształt.

3. Niektóre marionetki lub sceny z szablonu mają elementy dodatkowe, takie jak oczy, okna lub litery, które można również wyciąć. Poproś osobę dorosłą, aby użyła do tego specjalnego nożyka.

4. Przymocuj każdą marionetkę do patyczka za pomocą taśmy klejącej z tyłu.

5. Możesz przyczepić nitką nietoperze lub pająki, jeśli chcesz, aby zwisały na górze sceny. Co powiesz na zrobienie własnych marionetko-cieni na Halloween? Może… jakiegoś potwora? Albo Draculę?!

6. Do scenerii wykonaj proste wycięcia z tektury i dodaj na dole stojak ze szczelinami, aby można je było łatwo ustawić.

7. Stwórz wskazówki dla publiczności! Możesz je wyciąć i przykleić na patykach, które będzie mógł trzymać reżyser spektaklu.

8. Zaproś widzów wręczając im klasyczny bilet do teatru. Wydrukuj bilety i dodaj datę oraz godzinę występu – możesz też stworzyć własny wzór biletu!

Jak ustawić scenę

Teatrzyk: Opcja 1

Aby stworzyć szybko, prosty i łatwy do zrobienia teatr cieni, możesz powiesić białe prześcieradło nad futryną i podświetlić je latarką lub lampą od tyłu.

Teatrzyk: Opcja 2

Twórz własne scenerie i historyjki, wykorzystując do tego tekturę, brystol lub gruby karton. Aby uformować scenę z kartonowego pudełka, wytnij duże okno po jednej stronie.

Udekoruj swój teatr, jak chcesz – możesz na przykład pomalować go na czarno, przykleić księżyc w pełni i starannie wycięte gwiazdy. Jako półprzezroczysty ekran użyj kalki, papieru pergaminowego lub białej bibuły. Przymocuj z tyłu ekranu za pomocą taśmy klejącej.

Podświetlenie

Kiedy już ustawisz Teatr Cieni, umieść za nim lampę lub latarkę, tak aby świeciła na prześcieradło lub ekran. Wykonawcy przedstawienia muszą trzymać swoje marionetki pomiędzy światłem a płachtą/ekranem. Przetestuj oświetlenie, przesuwaj lampą tak, by odpowiednio dostosować kształt i rozmiar cienia do ekranu teatrzyku czy prześcieradła.

Pamiętaj, że lampy mogą się nagrzewać, więc nie zostawiaj ich w otoczeniu dzieci bez nadzoru osoby dorosłej!

Teraz jesteś gotowy do występu!

Czy zamierzasz zaplanować lub napisać swój własny scenariusz upiornej Halloweenowej historii? A może będziesz improwizować?

Oto kilka przykładów, które pomogą Ci rozpocząć swoje przedstawienie:

"Pewnej ciemnej, burzliwej nocy…"

"Noc była ciemna, księżyc świecił jasno…"

"W powietrzu czuć było straszny chłód…"

… a może do swojej historii dodaj muzykę lub efekty dźwiękowe?

Życzymy wszystkim Upiornego Halloween!Uwaga!
Wszystkie zdjęcia i pliki do pobrania wykorzystane w tym w wpisie należą w całości do Meri Meri i są chronione prawem autorskim. Zdjęcia są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego, należą do Meri Meri i nie mogą być wykorzystywane do żadnych innych celów.